Android, Mobile, Teknoloji

4.5G Teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler

İnternette Hız Limitleri Kalkıyor!

Buradaki yazımızda 4G ile ilgili olarak hayatımızda ne gibi değişikliklerin olacağı konusunda kısa bilgiler vermiştik. Teknoloji dünyasında aylardır konuşulan “4G geldi mi? 4G gelecek mi? Nerde bu 4G?” gibi ağızlara sakız olan ve bir o kadar da merak ettiren sorulara cevaben “olmuşken 5G olsun o kadar bekledik” yorumları yapılsa da beklenen haber nihayet geldi ve geri sayım başladı. 4.5G teknolojisi 1 Nisan 2016 tarihinde hayata geçecek.

4.5G Nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Aslında bu yeni bir teknoloji değil. Dünyada var olan 4G teknolojisinin başlangıçta sunduğu olağanüstü hizmetleri daha da olağanüstü biçimde uyarlayıp 4.5G teknolojisini hayata geçirdik. Örnekse 4G teknolojisinde 100 Mbps bağlantı hızına çıkabiliyorken 4.5G ile 300 Mbps bağlantı hızını yakalamak mümkün. Bu kapsamda görüşmelerde kristal-netlikte ses aktarımı ve yüksek çözünürlükte görüntülü görüşmeler gerçekleştirebilecek, internet üzerinden oynanan çoklu oyunlarda gecikmesiz internet hızı ile daha eğlenceli vakit geçirebileceğiz. Bunlar yapılabileceklerden sadece bazıları… Hastaneye gitmeden sağlık değerlerinizi kontrol ettirebildiğinizi düşünün ya da bırakın buzdolabınız bitmiş sütünüzün yenisini sipariş etsin 

Peki benim telefonum 4.5G şebekeyi destekleyecek mi?

Bunun için liste yayınlamaya gerek yok. Telefonunuzun marka modelini Google ile arattığınızda karşınıza çıkan ilk sonuçlar arasında 4G desteği olup olmadığı bulunuyor. Yakın zamanda piyasaya sürülen akıllı telefon ve tabletler 4G uyumlu. Yani hızı yaşamak istiyorsanız cihazınızı yenilemeniz gerekecek. Tabi aynı şekilde sim kartları da yenilemek gerek. Ama siz yine de eski telefonlarınızı atmayın, emektar 3G yine yanımızda.

Hangi mobil operatör daha hızlı?

Yapılan 4.5G ihalesinde Türkiye’de mobil operatörler yarıştı. Hatta yarışta yeni bir isim de vardı. Yakın zamanda reklamlarını görmeye başlarız. 3G teknolojisinde olduğu gibi bu kez de frekanslar büyükten küçüğe sıralandı ve parayı veren düdüğü çaldı. Turkcell kullanıcıları için iyi bir haber, sektörün lider firması en yüksek frekansı satın aldı. 4.5G bir otoban olarak düşünülürse en çok şeritli yol Turkcell’e ait. Yani en hızlı internet yine Turkcell’de olacak. Gerçi bu durum şu an için kağıt üzerinde böyle gözüküyor. Avea ve Vodafone abone sayısı düşük olduğu için sunulacak internet daha az kişi tarafından paylaşılacak. Bu durum ters bir orantı doğurabilir. Yeni operatör sürpriz yapabilir. Bunu hep birlikte göreceğiz.

“İnternet paketim zaten yetmiyor. Bir de 4.5G ile uğraşamam.” Teknoloji hızı getirirken mevcut internet kotaları ne olacak? 1 Gb adil kullanım kotası 100 mbps bağlantı hızı yanında sizce de çok komik değil mi?

Tahminlere göre 4.5G ile birlikte mevcut dakika ve kısa mesaj kullanımımız daha da azalacak. Aynı şekilde internet kullanımı katlanarak artacak. Bu kapsamda operatörlerin yeni tarifelerinde aylık 20 Gb internet gibi teklifler görebiliriz. Ya da günlük 1 Gb internet 1 TL gibi Elbette hızlanırken ve internet paketlerimiz genişlerken interneti kullandığımız mecralar da (Google, Facebook vs.) boş durmayacak ve yüklerini artıracaklardır. Bu kapsamda verilen-istenen kısmı aslında aynı kalıyor demeyelim. Sunulacak hizmette kalite artacak. Örnekse Facebook üzerinden 4K videolar izlemeye başlayabiliriz. Eh artık şarkılarda da wav ya da flac formatlarına geçeriz herhalde. Özetle 4.5G teknolojisi teknolojide bir hız devrimi. Saatte 20km/s hızla ilerlerken birden bire 300km/s hıza çıkmak heyecan verici. Ancak iki araç aynı yakıtı harcamayacak. Bu durumda her yerde şarj istasyonları ya da marketlerde internet paketi kartlarının satışını görmemiz mümkün. Yine de kemerlerimizi bağlayalım.

Teknolojide hız devrimi başlamak üzere.

Makaleyi yazan Dünya Demirbaş

5380cookie-check4.5G Teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir