Mobile, Teknoloji

4G (LTE) ile Hayatımıza gelecek olan kolaylıklar ve yenilikler

Mobil internet ilk olarak GPRS ismiyle (First Generation) hayatımıza girdi. En yüksek bağlantı hızı desteği 9 kbps olan GPRS, kendisini takip eden EDGE (2G) ve HSPDA (3G) bağlantı özelliklerine öncülük etti ve yeni nesil bağlantı desteği olan LTE (Long Term Evolution) teknolojisinin yani 4G teknolojisinin temellerini oluşturdu. 4G (LTE), mobil internette daha yüksek hız, daha fazla data kapasitesi ve düşük gecikme süresi sunan dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetidir.

Peki 4G bize neler getirecek?

Elbette ki çok daha hızlı internet. 9kbps ile başlayan macerada ortalamada 100-150 Mbps bağlantı hızlarını göreceğiz. 300 Mbps gibi uçuk bağlantı seviyelerine çıkabilen bu teknolojide 2Gb büyüklüğünde bir filmi yaklaşık 30 saniyede indirebileceğiz. Bağlantıdaki gecikmesi süresi en düşüğe inecek ve böylelikle kesintisiz oyun keyfi yaşayabileceğiz.

Peki bu kadar basit mi ?

Yani LTE ile sadece çok hızlı şekilde film mi indiriyoruz ? Yeni nesil teknolojinin kapıları tam da bu noktada açılıyor. Sütümüzün bittiğini bize ve daha da önemlisi marketimize iletip bizi sütsüz bırakmayacak bir teknolojiden bahsediyoruz 🙂

Dezavantajları neler ?

Elbette 3G teknolojide bir günü zor çıkaran akıllı telefon ve tabletlerimizin şarj süreleri 4G ile daha da azalacak. Daha hızlı veri aktarımı daha çok işlemci çalışması demek. Yani yeni bir akıllı telefon sahibi olmayı düşünüyorsanız “aaa LTE yazıyo ya bunda, boşver öbürünü” şeklinde bakış açısı biraz eksik olacak, bu noktada batarya kapasitesi ve işlemci özelliklerine dikkat edilmesi daha doğru olacaktır.

3G vs 4G

Yazar – Dünya Demirbaş

5020cookie-check4G (LTE) ile Hayatımıza gelecek olan kolaylıklar ve yenilikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir