Hayat

Başarıda hedef seçimi

Başarı, büyük emek, zaman ve sermaye harcanarak elde edilen zorlu bir süreçtir. Başarı süreçtir, çünkü elde edildiği anda bitmez. Sürekliliğin devamı gerekir ki devam etmesi için de çabalamak şarttır. Başarıya ulaşma yollarından en önemlisinin hedef seçimi olduğunu unutmamak lazım aslında. Hedef seçiminde mütevazi olmak da hayalperest olmak da başarısızlığa neden olabilir elbette ama hani derler ya başlamak başarmanın yarısıdır diye, seçtiğiniz hedef için bir adım atmak size başarının kapasını ardına kadar değil ama az da olsa açacaktır.

Hedefinizi seçtiniz, ilk adımı attınız peki şimdi ne yapacaksınız? Dediğim gibi başarı bir süreç ve bu süreç de tek bir adımdan geçmiyor. Alternatifler için düşünmeniz lazım. “Daha iyiye nasıl gidebilirim acaba?” diye sorgulamanız gerekiyor. Gerekirse tez, sentez ve antitez üçlemesine kendinizi atın. Düşünmek sizi farklı boyutlara sokacaktır. Bakış açıcınızı değiştirecek, analiz yeteneğinizi kuvvetlendirecektir. Bu sayede olaylar hakkında çabuk ve etkili düşünebileceksiniz.

Bu seviyeden sonra ise iş biraz daha düzene girecektir diye düşünüyorum. Planlı davranmak sizin hata düzeyinizi azaltacak ve adım atmak için gereken cesaretinizi arttıracaktır. Artık hazırsınız. Denemekten korkmayın. Deneyin. Sürekli deneyin.

Bu sayede ancak kişi kendi potansiyelini fark edebilir ve potansiyeline en uygun hedefi seçebilir. Fiziksel özellikleri ve dayanıklılığına göre birbirine yakın mesafede bulunan diğerine göre küçük ancak daha çok engebeli ve karla kaplı bir dağa tırmanmak yerine, zirveye çıkması daha uzun sürecek daha yüksek dağları tercih etmek başarının en önemli prensibidir çünkü. Yüksek riskin yüksek kazanç getireceği varsayımı, uçurumun kenarında dolaşmanızı gerektirmez. Yüksek risk, adı üstünde kaybetmeye daha meyillidir. Başarıyı kısa yoldan elde etmenin bir yolu olarak görünse de, başarısız denemelerin artacak olması, başarıyı kısa vadede getirmek yerine pahalı ve uzak kılar.
Varmak istenilen hedefe giden en uygun yol en kısa yol değil, başarıyı arayanın niteliklerine, dayanıklılığına en uygun yoldur.

Bu yüzden kendi özelliklerine en uygun hedefi seçen ve bu yolda yürüyen emeğinin, zamanının ve kaybettiği zamanın karşılığını almaya en yakın olandır diye düşünüyorum.
Başarılı olmak için aya gitmeseniz de olur. İnsan kendi içinde sakladığı enerjiyi niteliklerine uygun olmayan bir ideal için harcamaya devam ettiği her an, uğruna her şeyini verdiği başarıyı kaybetmektedir.
Kişinin niteliklerine uygun hedef, başarının diğer tüm prensipleri kadar önemlidir çünkü…

4230cookie-checkBaşarıda hedef seçimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir