Hayat, Kendime dair

İnsanlar neden kendilerini mutlu edecek şeyleri yapmaz?

Beni neyin mutlu edeceğini biliyorum. Hem bunlar o kadar da zor ya da pahalı uğraşlar değil. Ama yapmıyorum. “Elime ne geçecek?” ya da “Sonra yaparım” gibi cümleler en sık kullandığım ifadeler.

Beni neyin mutlu edeceğini biliyorum. Hem bunlar o kadar da zor ya da pahalı uğraşlar değil. Ama yapmıyorum. “Elime ne geçecek?” ya da “Sonra yaparım” gibi cümleler en sık kullandığım ifadeler. Böyle söyleyerek hayattaki en basit zevklerden bile kendimi mahrum bırakıyorum. İstediğim hiçbir şeyi yapmıyorum. Elime geçen fırsatları değerlendirmiyor ve kendim için “Bencilce” bir şeyler yapmaktansa başka insanlarla ilgileniyorum.

Bu ve benzeri düşüncelerle kendinizi yiyip bitirdiğiniz bir zaman aralığı ile karşı karşıya gelmişsinizdir mutlaka. Uzun ve yorucu bir günün sonunda kendimizi şımartmak istememiz kadar doğal bir durum yoktur. Ne bileyim belki sıcak bir banyo yapar, biraz kestirir ya da sevdiğimiz yemekleri yeriz. Ama siz ne yapıyorsunuz? Sizi mutlu edecek küçük şeyleri bile yapmaktan imtina ediyorsunuz. Neden kendinize vakit ayırıp dinlenmiyorsunuz ya da dışarı çıkmıyorsunuz mesala? (Kendinize pandemi öncesi ve pandemi sonrası diye sorun.)

Bu davranışın bir çok nedeni olabilir. Dinlenmeyi hak ettiğinizi düşünüyor ama bunu yapmak istediğinizde kendinizi suçlu hissediyor olabilirsiniz. Dinlenmek yerine daha verimli ve daha yararlı bir şey yapmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Dinlenmeyi zaman kaybı olarak görüyorsunuz. Yaptığınız ya da yapmadığınız bir şey için kendinizi suçlu hissediyor ve dolayısıyla size mutluluk verecek şeyleri hak etmediğinizi düşünüyorsunuz. Mutsuzluğa alışmış olabilirsiniz. Sizi mutlu edecek şeyler için çaba göstermek istemiyorsunuz. Üzüntü, kendine acıma ve umutsuzluk sizi artık rahatsız etmiyor. Moralinizi yükseltecek şeyler için çaba göstermeyi yorucu buluyor, rahatınızı bozmak istemiyorsunuz.

İnsanlar alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemezler. Üstelik bir alışkanlığınızı değiştirmek için bunun yanlış olduğunu kabul etmeniz gerekir, ama insan hatalı olduğunu kabul etmek istemez ve eski alışkanlıklarını sürdürür.

Kendinize zaman ayırın ve bunu alışkanlık haline getirin.

Kendinizle ilgilenmek bir lüks değil gerekliliktir. Otomobil yarışçısı olduğunuzu düşünelim. Otomobilinizin periyodik bakımını yaptırmazsanız başarılı olabilir misiniz? Aynı şekilde, siz de ara sıra dinlenmezseniz verimli olamazsınız. Üstelik, kendinize zaman ayırmazsanız kendiniz için üzülmeye başlarsınız, sonra da bunun için kendinizden başka kimseyi suçlayamazsınız. Dinlenmek hem sağlık ve verimlilik açısından çok önemli.

Sürekli düşünüp durmayı bırakın ve harekete geçin.

Kendi mutluluğunuzu aramanın değerini epeydir anlamış durumdasınız fakat bunu sağlamak için hiçbir adım atmış değilseniz, o halde yapmanız gereken tek şey bir karar vermek ve uygulamaya başlamaktır. Spor yapmayı ihmal ettiyseniz hemen kendinize bir program oluşturun ve ev egzersizlerine başlayın. Bir tatile ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız tatil programı yapmaya başlayın. Bazen hayal kurmak motivasyonunuzu artırır ve size itici bir güç oluşturur.

Boş vaktiniz olmasını beklemeyin, kendinize boş vakit yaratın.

Kendinizi şımartın. Sizi mutlu edecek herhangi bir şey varsa hemen yapın.

Şayet ne sizi ne de bir başkasını üzecek bir şey değilse, istediğinizi yapmakta ne sakınca olabilir ki? Kendinize en iyi arkadaşınızmışsınız gibi davranın. Arkadaşınızı mutlu edecek bir şey olsa yapmaz mıydınız?

10510cookie-checkİnsanlar neden kendilerini mutlu edecek şeyleri yapmaz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir