Parfüm

Paco Rabanne invictus

Gücü simgeleyen şişesiyle zaten farkındalık yaratan bir parfüm invictus. Daha önceki yazılarımda belirtmiştim parfüm şişe tasarımlarının ve isimlerinin benim için önemini. Genelde birbirlerini tamamlayan ve isim+şişe kombinasyonu iyi olan parfümler daha çok ilgimi çekiyor nedense. Önce Invictus kelimesinin anlamına baktım. Aslen latince kökenli olan bu kelime ingilizceye “unconquered” olarak geçmiş. Viktorya dönemi şairlerinden, İngiliz şairi William Ernest Henley (1849–1903) tarafından 1875 yılında yazılmış ve şairin en çok bilinen şiiriymiş. Özellikle yazdığı bu şiir, onun tüm dünyada tanınmasını sağlamış ve batı popüler kültüründe önemli bir yeri olmuş.”Yenilmez, Fethedilemez” anlamına gelse de çoğu kişiyi kokusuyla fethedeceğini düşünüyorum. Paco rabanne yine iyi iş çıkarmış. İlk olarak Paco Xs kullanmıştım. Tam bir sonbahar, kış kokusuydu ve çok etkileyiciydi. Daha sonra One million çıktı ve 10 kişiden 9 unda bu koku başarılı oldu. Black Xs derken şimdi de invictus…

Tam bir yaz kokusu olmasa da kış ayları dışında her mevsim kullanılabilir aslında. Parfümün tepe notalarını greyfurt, tatlı deniz esintileri ve mandalina’nın baştan çıkarıcı kokuları oluşturuyor. Güçlü bir ferahlık veriyor ilk sıkışta, saf bir enerjisi var. Çok etkili değil ama sizi baştan çıkarmaya yetiyor. Karşı koyulamaz bir tutkusu ve maskülen bir tarzı olduğunu söylemem lazım. Dinamizmi ve enerji vücudunuzun her yerinde hissedeceğiniz kesin.

İlk 15-20 dakikadan sonra orta notalar kapısını aralamaya başlıyor. Şaşırabilirsiniz bu koku nereden geliyor diye. 🙂 Sizden geliyor merak etmeyin. Değişim süreci çok iyi tamamlanmış, küllerinden doğan yeni bir parfüm gibi defne yaprağı ve yasemin kokuları okyanusun kalbini bize açıyor diyebilirim. Bu anlamda hem modern olmuş hem de eskinin esintilerini hatırlatan, akılda soru işaretleri barındıran ilginç bir birlikteliğe imza atılmış. Orta notaların bu yönünü çok başarılı buldum. Son notalar ise bana göre en sıradan yer. Standart bir odunsu-amber-paçuli kapanışına imza atılmış. Paçulinin o tozlu, eski, küf kokan, odunsu kokusu hep hoşuma gitmiştir. Burada da beni etkileyen tek yanı bu oldu. Onun haricinde parfümün kalıcılığı çok iyi. Herkesin sevmeyeceğini hatırlatarak test edilmeden alınmaması taraftarıyım.

3640cookie-checkPaco Rabanne invictus

You might also like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir