Parfüm

Yaz aylarında kullanabileceğiniz en iyi 10 parfüm

Yazıma başlamadan önce özellikle belirtmek istiyorum ki bu liste tamamı bile benim beğendiğim ilk 10 parfümü içerecek. Elbette yazı sonunda diğer kullanılabilir yaz parfümlerini de söyleyeceğim ama dediğim gibi liste benim top 10 ‘umu oluşturuyor.

1- Hermes Un Jardin sur le nil

un jardin sur le nil

Buradaki yazımda hermes un jardin sur le nil’in ne kadar etkili bir parfüm olduğunu açıkça belirtmiştim. Bu konuda fikrimin değiştiğini söylemek benim için çok zor olur. Pahalı olması ve zor bulunabilmesinin dışında sizi gerek kalıcılık gerekse farkındalık konusunda tatmin edeceğini düşünüyorum. Ama zaten pahalı olsun, zor bulunsun herkes kullanmasın diyorsanız Un jardin sur le nil tam da size göre…

2- L`eau d`Issey Eau D`Ete Summer Edition

Benim ikinci tercihim ise issey miyake L`eau d`Issey Eau D`Ete summer edition. Bilmiyorum ama bu parfümün garip bir çekiciliği var gerçekten. Bilindik yaz kombinlerinin dışında olan bir japon narenciyesi sanırım parfümü parfüm yapan asıl nokta. Tüm nota geçişlerinde kendini gösteren bir narenciye bu. Parfümün tepe notları Limon mine çiçeği, mandalina, selvi, kişniş ve yuzu oluşturuyor. Yuzu biraz greyfurt u anımsatsa da aslında çok daha kaliteli bir aroma ortaya koyuyor diyebiliriz. Kalıcılık konusunda ise hiç şüpheniz olmasın.

3- Acqua di Gio Essenza Giorgio Armani

Sanırım Acqua Di Gio’yu hemen hemen herkes kullanmıştır veya bir şekilde test etmiştir. Başarılı mıydı ? Kesinlikle. Bunu gören Giorgio Armani gio ile gelen başarıyı bir üst noktaya çıkarmak istedi ve Acqua di Gio Essenza’ı piyasaya sürdü. Parfümün tepe notalarında bergamot, greyfurt tatlı deniz esintilerini anımsatan notaların yanı sıra kalon bulunmakta. Açılış klasik yaz parfümlerinin ortak paydasını oluştursa da orta notalarda devreye giren yasemin, çiçeksi bitkiler, fesleğen ve adaçayı parfümün ana fikrini oluşturuyor desek abartmış olmayız sanırım. Kalıcılık çok ama çok iyi, farkedilebilirlik bende oldukça iyiydi. Parfümün EDP olması kalıcılık için yeterli bir sebep zaten.

4- Insense Ultramarine Givenchy

Insense Ultramarine Givenchy aromatik meyve kombinasyonlarından oluşan bir parfüm. Bazı yazlık parfümlerde bulunan baharatımsı kokular sizi rahatsız ediyorsa mutlaka denemenizi öneriyorum. Daha çok çiçeksi, ardından baskın olmayan aromatik meyve kombinleri ve odunsu kokular ile devam ediyor ultramarine. Üst notalarını frenk üzümü, kasnı otu sakızı, bergamot ve karpuz oluşturuyor. Suratınızda garip bir gülümseme olduğunu hisseder gibiyim. Hatta bune lan böyle demiş de olabilirsiniz 🙂 Dediğim gibi tam bir meyve bahçesi ile karşı karşıyasınız. Orta notalara geçerken çiçeksi kokularımız devreye giriyor. Manolya mı istersiniz yoksa iris in tatlı vurgusu mu ? Nane, karanfil, fesleğen ne ararsanız var. Her şey içinde kim bilir nasıldır diye merak ediyorsanız mutlaka test edin. Bende kalıcılık çok iyiydi. Farkedilebilirlik konusunda da hiç sıkıntı yaşadığımı söyleyemeyeceğim. Sırt ultramarine için ayrı bir yazı yazmayı da düşünüyorum.

5- Nautica Voyage Nautica

Çok düşündüm acaba bu parfümden bahsetsem mi diye. Ben yeni keşfettim arkadaşlar. Drakkar Noir yanında küçük bir 5ml lik decant ile deneme fırsatım oldu. Kokusu beni müthiş cezbetti. Tam bir ilk bahar ve yaz parfümü. Gündüz dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz ama gece için aynı durumu söylemem söz konusu olmayacak. Elma ve yeşil yapraklardan oluşun tepe kombini çok iyi bir başlangıca ev sahipliği yapmış. Bence başka bir şeyler daha var ama parfüm açıklaması bu şekilde. Belki orta notalarda karşımıza gelen lotus çiçeği ve biraz da mimoza başlangıca eşlik etmiş olabilir diye düşünüyorum. Kalıcılık bir yaz parfümüne göre gayet güzel. Koku güzelliği de çok iyi. Belkide sizi şaşırtacak en önemli noktası da fiyatı sanırım. Blind buy olabilecek türden kesinlikle.

Yazıyı devam ettireceğim ve yakında deneyeceğim 1-2 parfüm ile ilgili de bir şeyler yazacağımı belirtmek istiyorum.

4780cookie-checkYaz aylarında kullanabileceğiniz en iyi 10 parfüm

You might also like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir