Kripto Para

Kripto varlıklarına yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken altın kurallar

Çevrenizde ya da sosyal medyada bazı kimselerin çok para kazanmadan önce muhakkak bir defa çöküş yaşadıklarına dair hikayeleri okumuş olmalısınız. Acı da olsa tecrübe sayesinde insanlar geçmişte yaptıkları hataları tekrarlamıyorlar. Bu yazıda, kar etmemde bana yardımcı olan birkaç kuralı sizle paylaşmak istiyorum. Tabi şartlar, duruma göre farklı kuralları meydana getirebilir. Yatarım yaparken kendinize ait bir yol haritanızın olması gerektiğini unutmayın.

1. Yatırım yaptığınız varlığı bilin. Bitcoin satın almaya karar verirseniz, önce Satoshi Nakamoto’nun teknik incelemesini okuyun, blok zinciri teknolojisinin nasıl çalıştığını, açık ve özel anahtarın ne olduğunu, çalışma kanıtının ne olduğunu vb. öğrenin. Ethereum satın alıyorsanız akıllı sözleşmeler hakkında bilgi edinin. İlk madeni para teklifleri ve merkezi olmayan finans platformlarını iyi inceleyin.

2. Kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmayın. Acil paranızı kullanmayın çünkü kripto fiyatları çok oynaktır ve acil ihtiyacınız olduğunda paranızı geri alamayabilirsiniz. Kaybederseniz sizi zor durumda bırakmayacak bir miktar ile yatırım yapın.

3. Tüm paranızı bir kerede kullanmayın . Toplam tutara karar verdikten sonra, yatırım yapmak istiyorsunuz, ilk yatırımınız için, araştırdığınız ve umut verici olduğunu düşündüğünüz kripto para birimini satın almak için yalnızca bir kısmını harcayın. Dip satın almak için her zaman yanınızda biraz nakit bulundurun. Bu, beklentiniz gerçekleşmediğinde tüm parayı kaybetme riskinizi de azaltır.

4. Kriptolarınızı donanım cüzdanınızda tutun ve özel anahtarlarınızı ve tohum ifadelerinizi güvende tutun. Kriptolarınızı asla borsalarda bırakmayın, çünkü bunlar saldırıya uğrayabilir veya iflas edebilir. Bu gibi durumlarda, her şeyinizi kaybedersiniz ve asla geri alamazsınız.

5. Günlük ticaret yapmayın. Çok deneyimli bir trader değilseniz, günlük trade yapmak iyi bir fikir değildir, çünkü piyasayı etkileyebilecek sayısız bot ve balinaya karşı ticaret yapıyorsunuz. Şansınız çok para kaybetmenizdir.

6. Ticarette kaldıraç kullanmayın. Birçok platform, yüksek kaldıraçlı ticaret imkanı sunar ve bu da kazançların çok çekici görünmesini sağlar. Ancak kaldıraç ticaretinde çok fazla deneyiminiz yoksa, pozisyonunuzun likiditeye uğrama ihtimali vardır.

Kaldıraç pişmanlıktır.

7.Halihazırda önemli bir kâr elde etmediğiniz ve çıkmayı düşünmediğiniz sürece, fiyat hızlı bir düşüş yaşadığında panik satışı yapmayın . Normalde balinalar bu stratejiyi ucuz paralar alabilmek için kullanırlar. Bu numaraya düşmeyin. 

8. Fiyat tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında satın almayın. Çünkü daha önce düşük fiyata satın alan tüm insanlar, kar elde etmek için coinlerini bu seviyede satmayı hedefliyor. Normalde, fiyatlar parabolik bir büyüme yaşadıktan sonra ya büyük bir düşüş trendi takip edecek ya da fiyat düzeltmesi gerçekleşecektir.

9. Fiyat düşüş trendindeyken satın almayın. Çünkü fiyatın daha da düşmesi muhtemeldir. Fiyat stabilize olana kadar beklemek, ardından bir satın alma emri vermek daha iyidir.

10. Kar elde ettiğinizde ilk yatırımı yapın. Bu sayede paranızı geri alırsınız, kaybetseniz bile sadece elde ettiğiniz kazancı kaybedersiniz.

11.Risk-ödül oranını bilin. Artış %100 olsa bile, bir madeni paranın 1 dolardan 2 dolara çıkması, 1000 dolardan 2000 dolara çıkmasından daha olasıdır. Kâr hedeflerinize ulaşıldıysa, bir coin’in 3k’dan 6k’ya çıkmasını beklemenin bir anlamı yoktur, aslında 6k’ya ulaşabilirken, piyasa öngörülemez olduğu için karınızı kaybetme riskini de alıyorsunuz.

12. Çeşitlendirin. Tüm yumurtalarınızı bir sepete koymayın. Riskleri azaltmak için, aslında gerçek kullanım durumları olan büyük kriptolara odaklanın. Hisse senetleri ve altın gibi diğer varlıklara çeşitlenmek de zarar vermez.

13.Rastgele sosyal medya hesabı tavsiyelerine uymayın ve bilmediğiniz bir coin satın almayın. Pek çok insan sosyal medyada “X coini bu ayın sonuna kadar şu kadar olacak” veya “Y coini uzaya çıkacak” şeklinde paylaşımlarda bulunuyor. Kendi kapsamlı araştırmanızı yapana kadar bu tavsiyelerin hiçbirine uymayın.

14.Duygularınızı kontrol edin , çok para kazanan başkalarını kıskanmayın. Onlar adına mutlu olun ve diğer insanların deneyimlerinden bir şeyler öğrenin. Para kaybederseniz üzülmeyin. Hatalarından ders alın. Kripto piyasası uzun süreli bir öğrenme sürecidir. 

15.Sabır anahtardır. 

11560cookie-checkKripto varlıklarına yatırım yapmadan önce bilmeniz gereken altın kurallar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir